Manchester City Council

Local elections 2014

  1. Results

    Ancoats & Clayton Ward

    Turnout:25.37 %

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ATKINS Beverley
    Conservative Party Candidate
    230
    DAVIDSON Alex
    Trade Unionists and Socialists Against Cuts
    30

    DOBSON

    Ken
    The Liberal Party
    383
    HANSFORD Larissa Claire
    Green Party
    315
    KAYE

    Loz

    Pirate Party UK
    129
    LOFTUS Josie
    UK Independence Party
    538
    LOVELL Chris
    Liberal Democrats
    110

    LUDFORD

    Donna Labour Party Candidate 1700

    Ardwick Ward

    Turnout: 23%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    DUNBAR Alexander Trade Unionists and Socialists Against Cuts 207
    FERRIGNO Joey Conservative and Unionist Party 117
    PUGH Harriet Green Party 348
    SMITHEMAN Mavis Labour Party Candidate 2163
    TAHIR Mumina Yeasmin Liberal Democrat 152

    Baguley Ward

    Turnout: 23.47%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BROWN Rhona Eva Elizabeth Liberal Democrat 62
    CLEMENTS Frank Green Party 116
    FLEMING Ian George UK Independence Party 602
    RAWLINS Tracey Labour and Co-operative Party 1544
    WOODS Stephen Paul The Conservative Party Candidate 247
    WORTHINGTON Lynn Trade Unionists and Socialists Against Cuts 64

    Bradford Ward

    Turnout: 25.7%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    COX Jonathan Christian Democrat Party For A Consensus 58
    CZERNUSZKA  George Green Party 367
    KHANUM Saira Conservative and Unionist Party 296
    LONGSDEN John Labour Party Candidate 2215
    MITCHELL Simon Liberal Democrat 195

    Brooklands Ward

    Turnout:  27.38%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ELLERTON Ralph John The Conservative Party Candidate 507
    MOORCROFT Joel Liberal Democrat 101
    MURPHY Sue Labour and Co-operative Party Candidate 1464
    QUINN Eithne Green Party 159
    SPOOR Anne UK Independence Party 734


    Burnage Ward

    Turnout: 33.76%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ALI Azra Labour Party Candidate 2055
    DARBY Sam Green Party 685
    LELLIOTT Josh Conservative and Unionist Party 269
    STAFFORD Ronan Liberal Democrats 684

    Charlestown Ward

    Turnout: 30.45%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    DUNICAN Martina Anne Liberal Democrat 65
    GRIFFITHS Neil UK Independence Party 1030
    HYLAND Christopher Green Party 147
    KIRKPATRICK Veronica Labour Party Candidate 1741
    STOBART Will The Conservative Party Candidate 203

    Cheetham Ward

    Turnout: 30.5%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BLYTHE Alex Ian Green Party 530
    HASSAN Naeem Ul Labour Party Candidate 3734
    MCKENNA Stuart Andrew Conservative and Unionist Party 426

    Chorlton Ward

    Turnout: 44.34%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    HACKING John Labour and Co-operative Party Candidate 2675
    HUSSEINI Zachary Conservative and Unionist Party 286
    KRANTZ Mark Bradley Trade Unionists and Socialists Against Cuts 163
    MAXSON Peter James Liberal Democrats 739
    WELSH Jake Green Party 1002

    Chorlton Park Ward

    Turnout:39.14%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    CANDELAND Brian Green Party 648
    LEWIS Norman Liberal Democrat Focus Team 1691
    RICHARDSON Stuart The Conservative Party Candidate 256
    SHILTON GODWIN Mandie Labour and Co-operative Party Candidate 1991

    City Centre Ward

    Turnout: 17.2%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BRIDGES John Richard Liberal Democrat 269
    CARR Rachel Green Party 511
    KNOWLES Beth Labour and Co-operative Party Candidate 1149
    SAVAGE Nicholas Conservative and Unionist Party 442

    Crumpsall Ward

    Turnout: 32.82%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    AKHTAR Sham Raja Conservative Party Candidate 392
    POWER Anne Vivienne Green Party 208
    PRITCHARD Jon-Leigh

    Labour Party Candidate

    2524
    TURNER Charles William Liberal Democrat 72
    WILLESCROFT Bob UK Independence Party 588

    Didsbury East Ward

    Turnout: 41.6%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BANNISTER Lucy Jane Green Party 405
    DAVIES Mark Falcon UK Independence Party 369
    GLEADON Sam Trade Unionists and Socialists Against Cuts 38
    HARDWICK Dominic Liberal Democrat Focus Team 1375
    MANNING Rob Conservative and Unionist Party 403
    WILSON James Labour Party Candidate 1968

    Didsbury West Ward

    Turnout: 36%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    CLAYTON Mark Liberal Democrat Focus Team 1295
    MARSDEN Glen Jonathan Green Party 592
    SEMPLE David Robert  Conservative and Unionist Party 397
    TEUBLER Josie Labour Party Candidate 1457

    Fallowfield Ward

    Turnout: 30.62

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    AMESBURY Mike Labour Party Candidate 2181
    BROCK Catrin Louise Green Party 780
    BRUNSWICK Zoe Frances Trade Unionists and Socialists Against Cuts 80
    MURRAY Jack Conservative and Unionist Party 362
    PAGE Dave Liberal Democrat 140

    Gorton North Ward

    Turnout: 28.16%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    HICKEY Andrew Peter Liberal Democrats 428
    SIDDIQI Nilofar Labour Party Candidate 2016
    WADSWORTH-LADKIN John The Conservative Party Candidate 287
    WARDLAW Karl Green Party 516

    Gorton South Ward

    Turnout: 31.74%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BURKE Martin Green Party 369
    CATTERALL Bob UK Independence Party 787
    GLOVER Charles Leslie Liberal Democrat Focus Team 375
    OPESAN Tmo Conservative and Unionist Party 137
    REID Julie Labour Party Candidate 2548

    Harpurhey Ward

    Turnout: 25.3%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    CLARKE Tom The Conservative Party Candidate 341
    COLLINS Sandra Labour Party Candidate 2174
    RYAN Bernadette Liberal Democrat 104
    WILLNER Mildred Green Party 552

    Higher Blackley Ward

    Turnout: 34.58%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    POWER Martin UK Independence Party 1046
    SHEPPARD James Green Party 142
    STANCU Alexandru Stelian Conservative and Unionist Party 194
    TROTMAN Anna Margaret Labour Party Candidate 1737
    TURNER Maria Theresa Liberal Democrat 53

    Hulme Ward

    Turnout: 35%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ECKERSLEY Phil UK Independence Party 189
    GADSDEN Richard Liberal Democrat 152
    MURPHY Nigel Joseph Labour Party Candidate 1731
    NZERIBE Deyika Green Party 706
    PRICE Conor Daniel Trade Unionists and Socialists Against Cuts 40
    WILLIAMS Harry Conservative and Unionist Party 182

    Levenshulme Ward

    Turnout: 38.4%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    HENNIGAN James Liberal Democrats 1551
    JARADAT Shaden The Conservative Party Candidate 147
    NOOR Dzidra Labour Party Candidate 1885
    VENES Dick Green Party 718

    Longsight Ward

    Turnout: 36%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    AFZAL Mohammed Conservative and Unionist Party 433
    ALI Liaqat Liberal Democrats 275
    BESTFORD Ryan John Green Party 376

    KHAN

    Mohammad Raisahmad Independent 109
    RICHARDS Suzanne Labour Party Candidate 2888

    Miles Platting and Newton Heath Ward

    Turnout: 25.82%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BAYNHAM Grace Liberal Democrat 144
    BLACK Gareth British National Party 397
    FLANAGAN John Labour Party Candidate 1826
    LAY Jake Green Party 242
    THACKER Benjamin John Michael Conservative and Unionist Party 190

    Moston Ward

    Turnout: 31.38%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    CARDEN Stephen British National Party 153
    DAR Yasmine Labour Party Candidate 1543
    HOUSTON Nigel F UK Independence Party 1406
    KALLMUNZER Daniel Conservative and Unionist Party 321
    SMITH Luke James Green Party 203

    Moss Side Ward

    Turnout: 31%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    FLEMING Clifford Green Party 463
    HUGHES Eleanor Conservative and Unionist Party 143
    ROWLES Emily Labour Party Candidate 2811
    SHAHZAD Muhammad Anwar

    Independent

    648
    WILLIAMS Colette Claire Respect (George Galloway) 108
    WILLIAMS Lynne Liberal Democrat 102

    Northenden Ward

    Turnout: % 28.03

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    DI MAURO Mary Eileen Liberal Democrats 514
    EDGE Simon Green Party 351
    GREEN Fiona Mary The Conservative Party Candidate 471
    RUSSELL Sarah Labour Party Candidate 1842

    Old Moat Ward

    Turnout: 29.6%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    KANE Christopher Liberal Democrats 365
    LEE Jane Trade Unionists and Socialists Against Cuts 107
    REEVES Suzannah Mary Labour Party Candidate 1924
    SCHOFIELD Peter Conservative Party Candidate 253
    SMITH Joel Green Party 699
    TORRANCE James Gordon Motorcycle Alliance 33

    Rusholme Ward

    Turnout: 32.3%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    AKBAR Rabnawaz Labour Party Candidate 2438
    CALLE Georgina Elizabeth Conservative and Unionist Party 191
    CHOWDHURY Abu Mohiuddin Liberal Democrat 261
    CLOUGH Joseph Ian Green Party 517
    MCFARLANE John William Trade Unionists and Socialists Against Cuts 90

    Sharston Ward

    Turnout: 23.3%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BARRETT Hugh Labour Party Candidate 1406
    BURKE Bob UK Independence Party 848
    HIGGINS Catherine Respect (George Galloway) 141
    HUNT Alison Jane Green Party 216
    MONAGHAN Madeleine Labour Party Candidate 1450
    MORGAN David The Conservative Party Candidate 307
    SUMMERILL Robert Liberal Democrat 89
    YORKE-DAVENPORT John Frazer Liberal Democrats 142

    Woodhouse Park Ward

    Turnout: 22.86%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BANNISTER Colin Anthony Liberal Democrat 56
    MCHUGH Stephen James The Conservative Party Candidate 177
    MOLTENO May Green Party 123
    NEWMAN Edward Labour Party Candidate 1486
    WELCH Tony UK Independence Party 563

    Whalley Range Ward

    Turnout: 39.43%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    CANDELAND Mary Green Party 883
    GRANT John Liberal Democrat 475
    HOSSAIN Shahed Conservative and Unionist Party 284
    WATSON Mary Rose Labour Party Candidate 2959

    Withington Ward

    Turnout: 30.34%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BANNISTER Laura Green Party 657
    CURLESS Liam David Trade Unionists and Socialists Against Cuts 66
    MOORE Rebecca Labour Party Candidate 1386
    WERNER Peter Jacques Conservative and Unionist Party 194
    WHEALE Simon David Liberal Democrats 1098

Was this page helpful?

Was this page helpful?

;