Manchester City Council

Local elections 2012

  1. Results

    City wide turnout: 25.38%

    Ancoats & Clayton Ward

    Turnout: 23.47%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BIRKINSHAW Peter Green Party 215
    CARMODY Mike Labour Party Candidate 1862
    DAVIDSON Alex Trade Unionists and Socialists Against Cuts 82
    DOBSON Tim Pirate Party UK 75
    FORD Mark Justin The Conservative Party Candidate 173
    NSUMBU Claude-Diele Liberal Democrat 100

    Ardwick Ward

    Turnout: 18.06%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ALMAN Susan Liberal Democrat 101
    HOLDEN Shari Trade Unionists and Socialists Against Cuts 64
    MANNING Rob The Conservative Party Candidate 111
    O'CALLAGHAN Thomas Labour Party Candidate 1729
    SUDLOW Patrick Thomas Green Party 146

    Baguley Ward

    Turnout: 21.64%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    CASSIDY Christopher James UK Independence Party 281
    DONAGHEY Yvonne Liberal Democrats 102
    ELLERTON Ralph The Conservative Party Candidate 259
    LOUBSER Jostine Green Party 101
    RAIKES Luke John Labour Party Candidate 1485
    WORTHINGTON Lynn Trade Unionists and Socialists Against Cuts 115

    Bradford Ward

    Turnout: 21.21%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BENNETT Sarah The Conservative Party Candidate 159
    BOWEN Lorna Jane Green Party 141
    CLIFFORD Peter Communist League 14
    KAYE Loz Pirate Party UK 127
    SWANNICK Neil Russell Labour Party Candidate 1903
    TURNER Charles William Liberal Democrat 106

    Brooklands Ward

    Turnout: 28.6%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    EVANS Glynn Labour Party Candidate 1969
    GILBERT Nathan Edward UK Independence Party 279
    MAXSON Peter James Liberal Democrats 111
    QUINN Eithne Green Party 140
    WOODS Stephen Paul Conservative Party 532

    Burnage Ward

    Turnout: 31.2%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BAYNHAM Grace Elizabeth Liberal Democrat Focus Team 513
    CRAIG Bev Labour Party Candidate 2416
    DARBY Sam Green Party 262
    SCHOFIELD Peter Malcolm The Conservative Party Candidate 163

    Charlestown Ward

    Turnout: 25.36%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ARCHER Tom The Conservative Party Candidate 292
    HACKETT Mark Labour Party Candidate 1955
    HYLAND Chris Green Party 252
    TAYLOR Joanne Liberal Democrat 98

    Cheetham Ward

    Turnout: 30.64%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    AKHTAR Sham Raja The Conservative Party Candidate 213
    ALI Shaukat Labour Party Candidate 2854
    BUTT Shazia Independent 1121
    ISHERWOOD Rodney Alan Liberal Democrat 130
    SMITH Luke Green Party 261

    Chorlton Ward

    Turnout: 39.19%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BEARDMORE Jonathan The Conservative Party Candidate 180
    CANDELAND Brian Arthur Green Party Candidate 503
    GALLAGHER Matt Liberal Democrat 797
    KRANTZ Mark Bradley Trade Unionists and Socialists Against Cuts 368
    NEWMAN Sheila Labour Party Candidate 2433

    Chorlton Park Ward

    Turnout:32.8%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    MIDGLEY Joanna Rachel Labour Party Candidate 2083
    PATSALIDES Leon Green Party Candidate 354
    RYAN Bernie Liberal Democrat Focus Team 1115
    SCHINDLER Leo The Conservative Party Candidate 156

    City Centre Ward

    Turnout: 13.65%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ARETOULAKI Maria Pirate Party UK 57
    BENNETT Adrienne UK Independence Party 25
    DAVIES Joan Elizabeth Labour Party Candidate 704
    DOBSON Ken Independent 159
    LIFFEN Michael Noel The Conservative Party Candidate 234
    RAMSBOTTOM Marc Steven Liberal Democrat 465
    WILKINSON Nick Green Party 190

    Crumpsall Ward

    Turnout: 29.2%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ALWYN Kim Elizabeth Green Party 157
    HEWITT Adam Charles Liberal Democrat 77
    JACOB Samuel Augusten Conservative Party Candidate 225
    LEESE Richard Labour Party Candidate 2499
    WILLESCROFT Robert UK Independence Party 221

    Didsbury East Ward

    Turnout: 37.6%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ADAMS Bridie Teresa Labour Party Candidate 2039
    SANDIFORD David John

    Liberal Democrat

    1398
    WEBBER Amy Green Party 318
    WILLIAMS Jamie The Conservative Party Candidate 280

    Didsbury West Ward

    Turnout: 27.9%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    GUTFREUND-WALMSLEY Robert Democracy First 69
    MIAH Dola The Conservative Party Candidate 246
    OLLERHEAD Carl Labour Party Candidate 1393
    PRICE-THOMAS Gareth Green Party 317
    SHAW Graham Liberal Democrat Focus Team 909

    Fallowfield Ward

    Turnout: 19.4%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BAILEY Charles The Conservative Party Candidate 144
    DAMMERS Rosie Green Party 198
    ROYLE David Labour Party Candidate 1733
    STAFFORD Ronan Peter Liberal Democrat 80
    VERMA Katen Trade Unionists and Socialists Against Cuts 70

    Gorton North Ward

    Turnout: 24.9%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    KAMAL Afia Labour Party Candidate 1478
    MENDOZA Andres Communist League 38
    OPESAN Abiodun Elizabeth Conservative Party Candidate 101
    PEARCEY Jackie Liberal Democrat Focus Team 987
    WARDLAW Karl Green Party 187

    Gorton South Ward

    Turnout: 30.7%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BESTFORD Ryan Green Party 161
    BUELER Marie-Angelique Respect (George Galloway) 153
    CATTERALL Robert Alan UK Independence Party 202
    GLOVER Charles Leslie Liberal Democrat Focus Team 1198
    OPESAN Tmo The Conservative Party Candidate 79
    STONE Bernard Labour Party Candidate 2091

    Harpurhey Ward

    Turnout: 20.24%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    CLAPHAM William The Conservative Party Candidate 250
    GIBBINS Simon Green Party 227
    HOULDING Mellissa Liberal Democrat 112
    KARNEY Pat Labour Party Candidate 1890

    Higher Blackley Ward

    Turnout: x24.6%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ADAMS Derek British National Party 221
    EVANS Malcolm The Conservative Party Candidate 226
    GOOD Nick The Green Party 98
    LANCHBURY Shelley Labour Party Candidate 1753
    NEWSHAM Allison UK Independence Party 198
    TURNER Maria Theresa Liberal Democrat 100

    Hulme Ward

    Turnout: 16.98%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    GUISE James Andrew Micheal Independent 30
    HARDWICK Dom Liberal Democrats - For A Greener Britain 94
    KELLY Jack The Conservative Party Candidate 117
    LONE Amina Labour Party Candidate 1301
    NZERIBE Deyika Green Party 595

    Levenshulme Ward

    Turnout:30.6%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ALI Nasrin Labour Party Candidate 1722
    COMMONS John Liberal Democrat Focus Team 955
    EL-IDRISSI Ryan The Conservative Party Candidate 73
    MOTTRAM David Green Party 674

    Longsight Ward

    Turnout: 31.96%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    AFZAL Mohammed The Conservative Party Candidate 436
    LYNAS Wendy Ann Green Party 301
    PANWAR Mohammad Alam Liberal Democrat 134
    RAHMAN Luthfur Labour Party Candidate 2754

    Miles Platting and Newton Heath Ward

    Turnout: 25.76%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    GRIMSHAW Carmine Labour Party Candidate 1807
    LAY Jacob Green Party 145
    O'CONNOR Damien Patrick Liberal Democrat 830

    Moston Ward

    Turnout: 30.06%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BLACK Gareth British National Party 251
    HILL Bob Independent 930
    HILL H.C.H. The Conservative Party Candidate 257
    MURPHY Paul Anthony Labour Party Candidate 1801
    WOLFRAM Barnaby John Charles Green Party 111

    Moss Side Ward

    Turnout: 24.40%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    COX Alistair Labour Party Candidate 2545
    GADSDEN Richard Liberal Democrats 79
    LANE Richard Green Party 153
    STOBART Will The Conservative Party Candidate 120
    WILLIAMS Colette Claire Trade Unionists and Socialists Against Cuts 121

    Northenden Ward

    Turnout: 27.60%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    SHONE Fran Labour Party Candidate 1983
    HARDWICK Andrew Liberal Democrat Party Candidate 405
    HEATH Stephen The Conservative Party Candidate 242
    CASSIDY Eugene UK Independence Party Candidate 237
    GIBBINS Chris Green Party Candidate 215

    Old Moat Ward

    Turnout: 22%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    FENDER Andrew Henryk Labour Party Candidate 1822
    HOWARD Amy Green Party 278
    PRESCOTT Nicholas Austin Liberal Democrat 221
    SAVAGE Nicholas The Conservative Party Candidate 139

    Rusholme Ward

    Turnout: 26%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    ALI Ahmed Labour Party Candidate 2100
    JOHNSON James The Conservative Party Candidate 96
    LAM Dane Green Party 220
    MOSS Pip Independent 41
    SHANNON Paul Brendan Liberal Democrat Focus Team 352

    Sharston Ward

    Turnout: 20.44%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    HUNT Alison Jane Green Party 91
    JUDGE Tommy The Labour and Co-Operative Party Candidate 1666
    MCCULLOUGH Jim Conservative Party 218
    PAGE Dave Liberal Democrats 100
    PRIOR Trevor Trade Unionists and Socialists Against Cuts 78
    ROBERTS Dean Michael UK Independence Party 244

    Woodhouse Park Ward

    Turnout: 19.98%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    KIERMAN David Joseph Liberal Democrat 51
    MCHUGH Stephen Conservative Party 148
    MOLTENO Kathleen May Green Party 113
    O'NEIL Brian Labour Party Candidate 1449
    SHOTTON Pamela UK Independence Party 276

    Whalley Range Ward

    Turnout: x33.4%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    CANDELAND Mary Rosalind Green Party Candidate 426
    GRANT John Brian Frederick Liberal Democrat 759
    NASIR Amjad The Conservative Party Candidate 127
    STOGIA Angeliki Labour Party Candidate 2517

    Withington Ward

    Turnout: 21%

    Surname Other Names Description (if any) Votes
    BANNISTER Laura Alice The Green Party 251
    GILLARD Daniel Labour Party Candidate 1107
    HOWSON James UK Independence Party 68
    JONES Brendon Liberal Democrat Focus Team 862
    MCHUGH Lorna The Conservative Party Candidate 88


Was this page helpful?

Was this page helpful?

;