Manchester City Council

Local elections 2018

  1. Results

    Ancoats & Beswick

    % Turnout 21%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BARNES Michael Charles Conservative Party Candidate 253  
    BATTLE Rosa May Labour Party 1475 1st
    DAR Mohammed Majid Labour Party 1152 3rd
    LEPORI Simon Edward Liberal Democrats 157  
    TAYLOR Emma Victoria Labour Party 1272 2nd
    TYRRELL Eliza Kate Green Party 345  
    WATSON Barney Bradley Conservative Party Candidate 223  
    WILKINSON Christopher Mark Liberal Democrats 233  
    WILLIAMS Adam Paul Conservative Party Candidate 189  
    WILLIAMS Lynne Liberal Democrats 169  

    Ardwick

    % Turnout 20.3%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BEGUM Shahzadi Conservative Party Candidate 173  
    GOODCHILD Samantha Green Party 329  
    HEWITSON Tarjuah Tina Labour Party 2012 1st
    PRIEST Bernard Labour Party 1821 2nd
    SMITHEMAN Mavis Labour Party 1703 3rd
    THOMPSON Rebecca Jayne Conservative Party Candidate 229  
    TRELFA Sarah-Jane Conservative Party Candidate 165  
    WALLER Beth Liberal Democrats 163  

    Baguley

    % Turnout 19.6%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    ANDREWS Paul Gerrard Labour Party 1485 1st
    DOWNEY Matt Liberal Democrats 128  
    ELLERTON Ralph John Conservative Party Candidate 450  
    MANDER Sarah Green Party 224  
    MEHAT Jagdeep Singh Conservative Party Candidate 314  
    MEHAT Manjit Singh Conservative Party Candidate 275  
    NAGLE Eleanor Mary Liberal Democrats 113  
    PENN Theo Liberal Democrats 82  
    RAIKES Luke John Labour Party 1095 3rd
    RAWLINS Tracey Labour Party 1281 2nd

    Brooklands

    % Turnout 25.1%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    CARLTON-WOODS Stephen Paul Conservative Party Candidate 763  
    COOLEY Sue Labour Party 1684 1st
    EVANS Glynn Labour Party 1635 2nd
    JONES Paul Anthony Liberal Democrats 153  
    LEWIS Norman Liberal Democrats 134  
    MCHUGH Stephen Conservative Party Candidate 705  
    MURPHY Sue Labour Party 1486 3rd
    NUNNEY Robert James Green Party 313  
    RYAN Bernie Liberal Democrats 117  
    SEMPLE David Robert Conservative Party Candidate 634  

    Burnage

    % Turnout 32.6%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    ALI Azra Gulshan Labour Party 2652 3rd
    BAXTER Samuel James Conservative Party Candidate 291  
    CLAY Ben Labour Party 2913 1st
    CRAIG Bev Labour Party 2853 2nd
    CROOKES Lance David Green Party 442  
    HOSSAIN Shahed Conservative Party Candidate 234  
    SABBAGH Mohamed Belal Liberal Democrat Focus Team 457  
    TIMONEY Andrea Dawn Liberal Democrat Focus Team 747  
    TURNER Maria Theresa Liberal Democrat Focus Team 541  
    WEBSTER Lexi Conservative Party Candidate 241  

    Charlestown

    % Turnout 23.1%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BRENNAN Anthony James Independent 489  
    CURLEY Basil Labour Party 1531 3rd
    JOHNSON Astrid Green Party 271  
    KIRKPATRICK Veronica Sheila Labour Party 1769 1st
    PRIEST Hannah Kate Labour Party 1541 2nd
    SCHOFIELD Peter Malcolm Conservative Party Candidate 433  
    SHUPAC Michael Karl Conservative Party Candidate 326  
    SOMERS Daniel Ramon Conservative Party Candidate 358  
    TURNER Charles William Liberal Democrats 172  

    Cheetham

    % Turnout 31.7%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    ALI Shaukat Labour Party 2755 2nd
    CONNOLLY Julie Labour Party 2613 3rd
    CRANE Paul Liberal Democrats 202  
    GOLDFINE Pamela Ruth Conservative Party Candidate 215  
    HASSAN Naeem-Ul Labour Party 2943 1st
    KAGKOURAS Charalampos Conservative Party Candidate 132  
    LEVY Hannah Rose Conservative Party Candidate 186  
    TAYLOR Dave Green Party 271  

    Chorlton

    % Turnout 46.3%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BAIN Lizzy Liberal Democrats 614  
    BERRY Luke James Conservative Party Candidate 301  
    BROWN Rhona Eva Elizabeth Cowan Liberal Democrats 463  
    COSTELLO Luke Oisin Bourke Conservative Party Candidate 242  
    CRUMPTON Mary Rosalind Green Party 728  
    EDWARDS John Walter Manley Conservative Party Candidate 221  
    ELSTON Michael Theo Independent 145  
    HACKING John Labour Party 3175 1st
    HEATHCOTE Jo Women's Equality Party 465  
    HOLT Eve Labour Party 3165 2nd
    MILLIGAN Joanne Liberal Democrats 507  
    POWER Anne Vivienne Green Party 653  
    STRONG Matt Labour Party 2974 3rd
    WOODCOCK Nigel James Green Party 731  

    Chorlton Park

    % Turnout 41.3%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BATE Sebastian George Liberal Democrats 1234  
    BERRY Keith Conservative Party Candidate 255  
    CANDELAND Brian Arthur Green Party 530  
    CANDELAND Mary Rosalind Green Party 669  
    GEDDES Kelly Conservative Party Candidate 197  
    HASHMI Amaan Liberal Democrats 1238  
    HUGHES Rosie Liberal Democrats 1363  
    MIDGLEY Joanna Rachel Labour Party 3404 1st
    RAWSON Dave Labour Party 2967 3rd
    SHILTON GODWIN Mandie Labour Party 3027 2nd
    TANG Andrew Yee Leung Conservative Party Candidate 155  

    Clayton & Openshaw

    % Turnout 24.9%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BOYES Elaine Liberal Democrats 279  
    BRUNGER Paul Green Party 220  
    CLAYTON Richard Mark Liberal Democrats 162  
    DOBSON Kenneth   603  
    GALBRAITH Archie Stuart Conservative Party Candidate 217  
    HARLAND Andy Labour Party 2103 1st
    JAVAID Aimen Conservative Party Candidate 152  
    LUDFORD Donna Marie Labour Party 1722 2nd
    MCHALE Sean Michael Labour Party 1592 3rd
    WILLIS Dan Liberal Democrats 118  
    ZHANG Chenjie Conservative Party Candidate 142  

    Crumpsall

    % Turnout 34%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    AKHTAR Sham Raja Conservative Party Candidate 399  
    ALI Nasrin Bibi Labour Party 2644 2nd
    BROWN Sarah Louise Liberal Democrats 206  
    DAVIES Mark Falcon UK Independence Party (UKIP) 148  
    DONAGHEY Grace Cecilia Trade Unionist and Socialist Coalition 104  
    LEESE Richard Charles Labour Party 2783 1st
    MALIK Mohammad Danyal Conservative Party Candidate 303  
    RIASAT Fiaz Labour Party 2517 3rd
    ROWE Peter John Independent 138  
    SWANN Penny Green Party 298  
    WAH TANG Shun Conservative Party Candidate 263  

    Deansgate

    % Turnout 19.38%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BRIDGES John Richard Liberal Democrats 362  
    BUCKLEY Nick Independent 164  
    DAVIES Joan Elizabeth Labour Party 782 1st
    EVANS Lee David Conservative Party Candidate 185  
    GEORGE Russ Conservative Party Candidate 196  
    GROVER Giles Alok Independent 99  
    JEAVONS William Frank Labour Party 570 3rd
    JOHNS Marcus Charles Labour Party 604 2nd
    JOHNSON Sam Women's Equality Party 164  
    LATCHFORD Charles Edward Conservative Party Candidate 151  
    MCKENNA Gary Liberal Democrats 311  
    OGDEN Christopher James Green Party 308  
    RICE George David Liberal Democrats 285  

    Didsbury East

    % Turnout 43.6%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    CAMERON John Allman Liberal Democrats 1710  
    COOMBE Bryn Joshua Liberal Democrats 1729  
    FLANAGAN James Damian Conservative Party Candidate 368  
    HARDWICK Dominic Francis Thomas Liberal Democrats 1728  
    LYNAS Wendy Ann Green Party 524  
    MASON Ian Conservative Party Candidate 300  
    ROWE Phelim Conservative Party Candidate 274  
    SIMCOCK Andrew George Labour Party 2549 1st
    SIMCOCK Kelly Suzanne Labour Party 2440 2nd
    WILSON James Martin Labour Party 2268 3rd

    Didsbury West

    % Turnout 38.5%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BEACH Thomas James Conservative Party Candidate 271  
    COOKSON Peter David Labour Party 1567  
    ELLISON Dave Labour Party 1899 3rd
    KILPATRICK Richard Liberal Democrats 1994 2nd
    LEECH John Liberal Democrats 2524 1st
    SHI Xin Conservative Party Candidate 206  
    SPENCER Arnold James Green Party 587  
    STANTON Greg Liberal Democrats 1878  
    WALSH Connor Michael Conservative Party Candidate 275  
    WRIGHT Laura Elizabeth Labour Party 1781  

    Fallowfield

    % Turnout 17%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    ALIJAH Zahra Labour Party 1608 2nd
    ARPA Jem Liberal Democrats 159  
    DENHAM Nathan Charles Conservative Party Candidate 147  
    FLETCHER-HACKWOOD Grace Alexandra Labour Party 1627 1st
    GOLDFINE Adam Marcus Conservative Party Candidate 118  
    GRAYSON Robin Francis Liberal Democrats 213  
    ILYAS Ali Raza Labour Party 1366 3rd
    KILDAY Gemma Liberal Democrats 162  
    THOMPSON Adrian Brian Green Party 363  
    TINKER Rory Conservative Party Candidate 130  

    Gorton & Abbey Hey

    % Turnout 24%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BANNISTER Tim Liberal Democrats 385  
    DONALDSON Iain Colin Liberal Democrats 526  
    HUGHES Louis John Anthony Labour Party 1849 1st
    JACKSON Melissa Rose Conservative Party Candidate 271  
    KAMAL Afia Begum Labour Party 1523 3rd
    MOSTYN Paul Kirkpatrick Conservative Party Candidate 342  
    NEWTON Melvyn Green Party 241  
    PEARCEY Jackie Liberal Democrats 730  
    REID Julie Labour Party 1771 2nd
    STREET Michael Paul Conservative Party Candidate 308  

    Harpurhey

    % Turnout 20.1%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BROWN Gareth Joseph Conservative Party Candidate 408  
    COLLINS Sandra Labour Party 1773 1st
    GOLDFINE Jodie Bettina Conservative Party Candidate 329  
    GREEN Joanne Mary Labour Party 1656 2nd
    KARNEY Patrick Charles Labour Party 1464 3rd
    LEVY Ivor Conservative Party Candidate 279  
    MATTHEWS Vicky Green Party 285  
    METCALF Jack Joseph Trade Unionist and Socialist Coalition 118  

    Higher Blackley

    % Turnout 22.7%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    FARRELL John Patrick Labour Party 1811 1st
    GOLDFINE Bernard Darrel Conservative Party Candidate 449  
    GRIMSHAW Nicholas Brian Conservative Party Candidate 383  
    HALLIGAN David Green Party 276  
    LANCHBURY Shelley Margaret Labour Party 1591 2nd
    MATTHEWS Peter George Liberal Democrats 274  
    SADLER Paula Mary Labour Party 1570 3rd
    STANCU Alexandru Stelian Conservative Party Candidate 278  

    Hulme

    % Turnout 22.3%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    DAWSON Timothy Robert Pelham Conservative Party Candidate 182  
    GADSDEN Richard George Liberal Democrats 180  
    HORROCKS Melanie Jane Green Party 521  
    IGBON Lee-Ann Mary Labour Party 1913 1st
    JAMES Dave Green Party 413  
    MITCHELL Thomas Sipke Liberal Democrats 165  
    MURPHY Nigel Joseph Labour Party 1731 2nd
    PAGE Phillip William Conservative Party Candidate 152  
    PATERSON Thomas Ian Conservative Party Candidate 135  
    ROSS James Oliver Liberal Democrats 180  
    WRIGHT Annette Patricia Labour Party 1638 3rd

    Levenshulme

    % Turnout 34%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    CATTERALL Bob UK Independence Party (UKIP) 161  
    GLOVER Charles Liberal Democrats 558  
    HALL Ieuan Matthew James Green Party 779  
    NOOR Dzidra Labour Party 3031 1st
    ROSENBERG Lawrence Conservative Party Candidate 187  
    SAUNDERS Mark Paul Liberal Democrats 319  
    SAUNDERS Nicholas Gerard Liberal Democrats 239  
    SHEIKH Basat Mahmood Labour Party 2745 3rd
    SMITH James Oliver Henry Conservative Party Candidate 138  
    STONE Bernard Eric Labour Party 2995 2nd
    WALKER Elisheva Bryna Conservative Party Candidate 106  

    Longsight

    % Turnout 29%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    CHOHAN Abid Latif Labour Party 2821 1st
    EKBERY Bernard Joseph Green Party 201  
    FANNING Katie Elizabeth UK Independence Party (UKIP) 130  
    HICKEY Andrew Peter Liberal Democrats 156  
    HUSSAIN Javaid Conservative Party Candidate 197  
    MCKELLAR Katie Liberal Democrats 132  
    PHILLIPS Joshua Luke Conservative Party Candidate 150  
    RAHMAN Luthfur Labour Party 2655 2nd
    RICHARDS Suzanne Elizabeth Labour Party 2590 3rd
    SHAW Mark Ashley Conservative Party Candidate 172  
    STUBBS Philip Andrew Liberal Democrats 101  
    TIRSEN Catharina Eva Gunela Communist League 19  

    Miles Platting & Newton Heath

    % Turnout 22.4%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BERRY Vera Conservative Party Candidate 250  
    COTTRELL Beverley Mary Conservative Party Candidate 276  
    FLANAGAN John Labour Party 1769 3rd
    GRIMSHAW Carmine Geatano Labour Party 1969 1st
    HITCHEN June Labour Party 1953 2nd
    MADLEY Paul Stuart Green Party 268  
    MOUNTAINE Jacqueline Margaret Conservative Party Candidate 212  
    POWER Martin UKIP 297  
    TAYLOR Bridget Trade Unionist and Socialist Coalition 115  

    Moss Side

    % Turnout 27.9%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    ALI Sameem Labour Party 2578 1st
    DEL PILAR SANZ GUILLERMO Maria Liberal Democrats 190  
    DIPPNALL Mark Gary Conservative Party Candidate 165  
    GOOJANI Aref Haydari Conservative Party Candidate 89  
    KANE Christopher Stuart Liberal Democrats 167  
    PEARSON Kirstine Elizabeth Green Party 376  
    RIAZ Shazia Nusrat Conservative Party Candidate 98  
    ROWLES Emily Rachel Labour Party 2538 2nd
    SHARIF MAHAMED Mahadi Hussein Labour Party 2462 3rd

    Moston

    % Turnout 26%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    APPLEBY Paula Elizabeth Labour Party 2407 1st
    BOASE John Conservative Party Candidate 718  
    DAR Yasmine Labour Party 1889 3rd
    GOODIER Callum Conservative Party Candidate 656  
    OLLERHEAD Carl Peter Labour Party 1938 2nd
    QUINN Eithne Green Party 405  
    WILKINSON Gary Conservative Party Candidate 616  

    Northenden

    % Turnout 25.1%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    CRUDDAS Nathan James Conservative Party Candidate 401  
    GEDDES Nigel Philip Conservative Party Candidate 494  
    GRAY Simon James Green Party 407  
    KIRKHAM Simon Liberal Democrats 173  
    LYNCH Sam Labour Party 1694 2nd
    MCGOWAN Ezra Conservative Party Candidate 492  
    MONAGHAN Mary Theresa Labour Party 1803 1st
    OINK A-Lot Independent 91  
    RUSSELL Sarah Alison Labour Party 1535 3rd
    STOREY Maria Gabrielle Liberal Democrats 181  
    WAIDE Paul Alexander Liberal Democrats 134  

    Old Moat

    % Turnout 27.8%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BOULTON Bonnie Green Party 502  
    BRIDGES Garry Paul Labour Party 2071 3rd
    DIXON Nicola Elizabeth Conservative Party Candidate 181  
    DYKS Luke Aidan The Conservative Party Candidate 191  
    LISTER-GEDDES Michael James Conservative Party Candidate 179  
    MARTIN Jon Liberal Democrats 425  
    MCGUINNESS Andrew Liberal Democrats 359  
    REEVES Suzannah Mary Labour Party 2165 1st
    SAPRIEL Brigitte Liberal Democrats 363  
    WHITE Gavin Labour Party 2086 2nd

    Piccadilly

    % Turnout 20%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    BROWNE Martin Lauri Liberal Democrats 348  
    DOUGLAS Adele Nicola Labour Party 925 1st
    LYNCH Joe Liberal Democrats 334  
    LYONS Jon-Connor Labour Party 875 2nd
    NG Kara Green Party 368  
    VARNAM Matthew Richard Jack Liberal Democrats 250  
    WALKER Levi Yitzchok Conservative Party Candidate 115  
    WAN Paul Conservative Party Candidate 140  
    WHEELER Sam Labour Party 793 3rd
    WILLIAMS Victoria Rachel Conservative Party Candidate 124  

    Rusholme

    % Turnout 27.2%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    AKBAR Rabnawaz Labour Party 2484 1st
    ALI Ahmed Labour Party 2416 3rd
    CHOWDHURY Abu Mohiuddin Liberal Democrats 263  
    LOVECY Jill Labour Party 2433 2nd
    MATTHIES Holly Michelle Liberal Democrats 269  
    MOORE Amir Conservative Party Candidate 142  
    PAGE Dave Liberal Democrats 237  
    QAZI Mehreen Conservative Party Candidate 161  
    SALOMON George Green Party 416  
    SARKOHAKI Roozbeh Conservative Party Candidate 96  

    Sharston

    % Turnout 19.8%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    ASHE Sally Anne Liberal Democrats 141  
    BARRETT Hugh Labour Party 1399 3rd
    HOUGHTON Eric Conservative Party Candidate 393  
    JUDGE Tommy Labour Party 1555 1st
    KAUR Amandeep Conservative Party Candidate 260  
    MEHAT Sukhjinder Kaur Conservative Party Candidate 231  
    MONAGHAN Maddy Labour Party 1486 2nd
    OSMAN Asad Abdi Liberal Democrats 82  
    VENES Richard John Green Party 217  
    WARR Hermione Grace Roselie Liberal Democrats 129  

    Whalley Range

    % Turnout 36.9%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    LISTER-GEDDES Amber Jayne Conservative Party Candidate 140  
    MAGILL Samantha Liberal Democrats 130  
    MCGRATH Lee Conservative Party Candidate 128  
    MCQUEEN Jane Imogen Elisabeth Liberal Democrats 136  
    PATIENCE Issy Green Party first choice candidate 1414  
    RANGER James Robinson Conservative Party Candidate 137  
    RAZAQ Aftab Labour Party 2483 1st
    SCHREIBKE Matt Green Party second choice candidate 958  
    SMITH Mark Liberal Democrats 81  
    STOGIA Angeliki Labour Party 2327 3rd
    WATSON Mary Rose Labour Party 2379 2nd
    WYATT Stephanie Green Party third choice candidate 885  

    Withington

    % Turnout 30.5%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    HARROP Peter John Conservative Party Candidate 149  
    JARADAT Shaden Conservative Party Candidate 154  
    KING Adam Green Party 519  
    MANKTELOW Phil Liberal Democrats 1014  
    MOORE Rebecca Mairead Labour Party 1987 1st
    PAUL Chris Labour Party 1577 3rd
    PRESTON April Elizabeth Rose Liberal Democrats 1112  
    WALKER Avigail Sarah Conservative Party Candidate 116  
    WARREN Alex Liberal Democrats 1026  
    WILLS Chris Labour Party 1656 2nd

    Woodhouse Park

    % Turnout 18%
    Candidate’s Surname Other Name(s) Description (if any) Votes Elected
    COLLINSON Heath Anthony Conservative Party Candidate 349  
    HABLAK Anna Liberal Democrats 99  
    JUDGE Sarah Jayne Labour Party 1336 1st
    MCGRATH David Conservative Party Candidate 296  
    NEWMAN Edward Labour Party 1246 3rd
    O`DONOGHUE Martha Beth Liberal Democrats 86  
    O`NEIL Brian Darral Labour Party 1285 2nd
    SHAW Helen Elizabeth Liberal Democrats 92  
    WALDON Chris Green Party 145  
    WEDDERBURN Ken Conservative Party Candidate 286  

Was this page helpful?

Was this page helpful?